UP Elections 2022: CM Yogi to contest from Gorakpur, see full List of Candidates for UP Assembly elections from Congress, BJP, SP, BSP, AIMIM, AAP

Publish Date: 10 Feb, 2022
UP Elections 2022: CM Yogi to contest from Gorakpur, see full List of Candidates for UP Assembly elections from Congress, BJP,  SP, BSP, AIMIM, AAP

UP Elections 2022: Phase 1 one polling of UP Elections 2022 starts today. Parties have released their first list of the candidates who will fight for their respective constituencies. In Uttar Pradesh, till now only Congress, Samajwadi Party, BJP and BSP have announced their first list of candidates. Let’s look at the names in the first list:-

Congress full Candidate list for UP elections 2022

Priyanka Gandhi a few days back released the names of the first 125 candidates in which 40% are females along with 40% youth candidates. Yesterday she released another list with 89 members and 37 women among them. Here are all the names:-

 
Constituency -- Candidate

 

  1. Najibabad -- Haji Mohammad Salim Ansari.

  2. Nagina - Henritha Rajeev Singh.

  3. Nehtaur - Meenakshi Singh

  4. Moradabad Rural - Mohammad Nadeem.

  5. Moradabar Nagar - Mohammad Rizwan Qureshi.

  6. Asmoli - Haji Marghoob Alam.

  7. Sambhal -- Nida Ahmed.

  8. Swar - Hyder Ali Khan.

  9. Chamraua - Yusuf Ali Yusuf.

  10. Bilaspur - Sanjay Kapoor.

  11. Rampur - Kazim Ali Khan.

  12. Dhanaura - Samar Pal Singh.

  13. Amroha - Salim Khan.

  14. Hastinapur - Archana Gautam.

  15. Kithore - Babita Gurjar.

  16. Chhaprauli - Yunus Choudhary.

  17. Loni - Yameen Malik.

  18. Muradnagar -- Bijendra Yadav.

  19. Ghaziabad - Sushant Goyal.

  20.  Garhmukteshwar – Abha Choudhary.

  21. Noida - Pankhuri Pathak.

  22. Dadri - Deepak Bhati Chotiwala.

  23. Jewar - Manoj Chaudhary.

  24. Barauli - Gaurang Dev Chauhan.

  25. Atrauli -- Dharmendra Kumar.

  26. Cole -- Vivek Bansal.

  27. Aligarh - Mohammad Salman Imtiaz.

  28. Gordon -- Deepak Chaudhary.

  29. Mathura - Pradeep Mathur.

  30. Baldev - Vinesh Kumar Sanwal Valmiki.

  31. Emmadpur - Shivani Singh Baghel.

  32. Agra South - Anuj Sharma.

  33. Agra Answer- Vinod Kumar Bansal.

  34. Agra Countryside - Upendra Singh.

  35. Khairagarh - Ramnath Sikarwar.

  36. Fatehabad -- Hotam Singh Nishad.

  37. Bah -- Manoj Dixit.

  38. Tundla - Yogesh Diwakar.

  39. Jasrana -- Vijay Nath Singh Verma.

  40. Shikohabad -- Shashi Sharma.

  41. Sirsaganj - Pratima Pal.

  42. Etah -- Gunjan Mishra.

  43. Mainpuri - Vinita Shakya.

  44. Karhal - Gyanvati Yadav.

  45. Bisoli - Pragya Yashoda.

  46. Badaun -- Rajini Singh.

  47. Baheri - Santosh Bharti.

  48. Mirganj -- Mohammad Ilyas.

  49. Bareilly Cantt -- Supriya Aron.

  50. Amla - Omveer Yadav.

  51. Barkhera - Harpreet Singh Chhabba.

  52. Puranpur - Ishwar Dayal Paswan.

  53. Jalalabad -- Gurmeet Singh.

  54. Tihar -- Rajnish Kumar Gupta.

  55. Pawayan -- Anuj Kumari.

  56. Dadrauli - Tanveer Safdar.

  57. Saharanpur - Puran Pandey.

  58. Mohammadi -- Ritu Singh.

  59. Sitapur - Shamina Shafiq.

  60. Bangarmau - Aarti Vajpayee.

  61. Biswan -- Abhinav Bhargava.

  62. Mohan -- Madhu Rawat.

  63. Unnao -- Asha Singh.

  64. Bakshi's pond - Lalan Kumar.

  65. Sarojini Nagar -- Rudra Daman Singh.

  66. Lucknow Central - Sadaf Zafar.

  67. Lucknow Cantt – Dilpreet Singh.

  68. Mohanlalganj -- Mamta Chaudhary.

  69. Bachhrawan - Sushil Pasi.

  70. Tiloi - Pradeep Singhal.

  71. Salon -- Arjun Pasi.

  72. Jagdishpur -- Vijay Pasi.

  73. Kadipur - Niklesh Saroj.

  74. Farrukhabad -- Lewis Khurshid.

  75. Auraiya -- Sarita Dore.

  76. Bilhaur - Usha Rani Kori.

  77. Arya Nagar - Pramod Kumar Jaiswal.

  78. Kidwai Nagar – Ajay Kapoor.

  79. Kanpur Cantt -- Sohail Akhtar Ansari.

  80. Maharajpur - Kanishka Pandey.

  81. Kalpi - Umakanti.

  82. Orai - Urmila Sonkar Khabri.

  83. Mahoba - Sagar Singh.

  84. Manikpur - Ranjana Bhartiyal Pandey.

  85. Hussainganj -- Shivakant Tiwari.

  86. Rampur Khas - Aradhana Mishra Mona.

  87. Babaganj - Bina Rani.

  88. Pratapgarh - Neeraj Tripathi.

  89. Manjhanpur -- Arun Kumar Vidyarthi.

  90. Fafmau - Durgesh Pandey.

  91. Allahabad Answer – Anugrah Narayan Singh.

  92. Allahabad South - Alpana Nishad.

  93. Bara -- Manju Sant.

  94. Ram Nagar -- Gyanesh Shukla.

  95. Zaidpur - Tanuj Poonia.

  96. Dariyabad -- Chitra Verma.

  97. Haidergarh -- Nirmala Choudhary.

  98. Utraula -- Dhirendra Pratap Singh.

  99. Gonda - Rama Kashyap.

  100. Dumariaganj -- Kanti Pandey.

  101. Haraiya -- Laboni Singh.

  102. Rudauli -- Basant Chaudhary.

  103. Farenda -- Virendra Chaudhary.

  104. Maharajganj -- Alok Prasad.

  105. Paniyara -- Shardendu Kumar Pandey.

  106. Khajni - Rajni Devi.

  107. Padrauna - Manish Jaiswal.

  108. Tamkuhi Raj - Ajay Kumar Lallu.

  109. Rudrapur -- Akhilesh Pratap Singh.

  110. Rampur Factory - Shehla Ahrari.

  111. Bhatpar Rani - Keshav Chand Yadav.

  112. Barhaj - Ramji Giri.

  113. Sagri -- Rana Khatoon.

  114. Azamgarh -- Praveen Kumar Singh.

  115. Nizamabad -- Anil Kumar Yadav.

  116. Mehnagar -- Nirmala Bharti.

  117. Madhuban -- Amresh Chandra Pandey.

  118. Mohammadabad Gohna -- Banwari Lal.

  119. Jakhanian -- Sunil Ram.

  120. Ghazipur - Lautanram Nishad.

  121. Sakaldih - Devendra Pratap Singh.

  122. Pindra -- Ajay Rai.

  123. Rohaniyan -- Rajeshwar Patel.

  124. Chhanabe - Bhagwati Prasad Choudhary.

  125. Obra -- Ram Raj Gond.

  126. Behat - Poonam Kamboj

  127. Nakur - Randir Singh

  128. Saharanpur - Sandeep Rana

  129. Deoband - Raahat Khalil

  130. Rampur (SC) - Ompal Singh

  131. Gangoh - Ashok Saini

  132. Barhapur - Hazi Ahsan Ali Ansari

  133. Dhampur - Hussain Ahmad Ansari

  134. Bijnor - Akbari Begum

  135. Chandpur - Uday Tyagi

  136. Noorpur - Bala Devi Saini

  137. Kanth - Mohd Israr Saifi

  138. Kundarki - Daraksha Ahsan Khan

  139. Suar - Ram Rakshpal Singh

  140. Milak (SC) - Kumar Eklavya Valmiki

  141. Naugawan Sadat - Rekha Sukhraj Rani

  142. Hasanpur - Asim Hussain Sabri

  143. Hathras (SC) - Saroj Devi

  144. Sadabad - Mathura Prasad Kushwaha

  145. Sikandra Rao - Dr. Chavi Varshney

  146. Firozabad - Sandeep Tiwari

  147. Amanpur - Divya Sharma

  148. Patiyali - Mohd. Imran Ali

  149. Aliganj - Subhash Chandra Verma

  150. Marhara - Tara Rajput

  151. Jalesar (SC) - Neelima Raj

  152. Bhongaon - Mamta Rajput

  153. Gunnaur - Vijay Sharma

  154. Sahaswan - Rajveer Singh Yadav

  155. Bilsi - Ankit Chauhan

  156. Shekhupur - Farah Naeem

  157. Dataganj - Atif Khan Zakhmi

  158. Bhojipura - Sardar Khan

  159. Faridpur (SC) - Vishal Sagar

  160. Bithari Chainpur - Alka Singh

  161. Bareilly - Krishna Kant Sharma

  162. Bareilly Cantt - Mohd Islam Ansari

  163. Mohali - Ashish Mishra

  164. Hargaon (SC) - Dr. Mamta Verma

  165. Laharpur - Anupama Dwivedi

  166. Mahmoodabad - Usha Devi Verma

  167. Sidhauli (SC) - Kamla Rawat

  168. Misrikh (SC) - Subhash Chandra Rajvanshi

  169. Sawaijpur - Rajvardhan Singh Raju

  170. Hardoi - Ashish Kumar Singh

  171. Gopamau (SC) - Sunita Devi

  172. Sandi (SC) - Akansha Verma

  173. Balamau (SC) - Surendra Kumar

  174. Safipur (SC) -Shankar Lal Gautam

  175. Sadar - Abhishek Singh Rana

  176. Tirwa - Neelam Shakya

  177. Bharthana (SC) - Snehlata Dohre

  178. Bidhuna - Suman Vyas

  179. Dibiyapur - Manoj Kumar Pal

  180. Rasulabad (SC) - Manorama Shankhwar

  181. Akbarpur-Raniya - Amrish Singh Gaur

  182. Sikandra - Naresh Katiyar

  183. Bhognipur - Govind Nishad

  184. Bithoor - Ashok Kumar Nishad

  185. Mauranipur (SC) - Bhagwan Das Kori

  186. Garautha - Neha Sanjeev Niranjan

  187. Charkhari - Nirdosh Dixit

  188. Chitrakoot - Nirmala Bharti

  189. Jhhanabad - Kamla Prajapati

  190. Bindki - Abhimanyu Singh

  191. Fatehpur - Md. Mohsin Khan

  192. Patti - Sunita Singh Patel

  193. Kursi - Jameel Ahmad

  194. Barabanki - Gauri Yadav

  195. Rudauli - Dayanand Shukla

  196. Milkipur (SC) - Neelam Kori

  197. Bikapur - Akhilesh Yadav

  198. Tanda - Syed Mirzauddin Kichauchi

  199. Alapur (SC) - Satyamvada Paswan

  200. Jalalpur - Dr. Ragini Pathak

  201. Nanpara - Dr. Abdul Siddiqui

  202. Matera - Ali Akbar

  203. Payagpur - Major Rana Shivam Singh

  204. Bhinga - Vandana Sharma

  205. Shrawasti - Jyoti Verma

  206. Gainsari - Ishtiyak Ahmad Khan

  207. Balrampur (SC) - Babita Arya

  208. Shohratgarh - Chaudhary Ravindra Pratap

  209. Bansi - Kiran Shukla

  210. Itwa - Arshad Khurshid

  211. Basti Sadar - Devendra Kumar Srivastav

  212.  Pipraich - Menika Pandey

  213. Pathardeva - Ambar Jahan

  214. Bansidh - Punit Pathak

 

Samajwadi Party (SP) candidate list 2022 for UP Chunav

Akhilesh Yadav along with their allied party Rashtriya Lok Dal (RLD) has released the name of first 198 candidates for the Uttar Pradesh assembly elections 2022.

Here are all the names:- 
       
 Constituency             Candidate/Party
  1. Karhal– Akhilesh Yadav

  2. Behat- Omar Ali Khan

  1. Nakud- Dr.Dharma Singh Saini
  2. Saharanpur Nagar - Sanjay Garg
  3. Saharanpur Dehat - Ashu Malik
  4. Deoband - Kartikeya Rana
  5. Gangoh - Indrasen
  6. Kairana - Nahid Hasan
  7. Charthawal - Pankaj Kumar Malik
  8. Najibabad - Tasleem Ahmed
  9. Nagina - Manoj Kumar Paras
  10. Badhapur - Kapil Kumar
  11. Dhampur - Naimul Hasan
  12. Chandpur - Swami Omvesh
  13. Nurpur- Ramavtar Singh
  14. Kant - Kamla Akhtar
  15. Thakurdwara - Nawab Jaan
  16. Moradabad - Mohd. Nassir
  17. Moradabad Nagar - Mohammad Yusuf Ansari
  18. Kundarki - Ziaurrahman
  19. Bilari - Mo. Faheem Irfan
  20. Chandausi - Kumari Bimlesh
  21. Asmauli - Pinki Singh
  22. Sambhal - Iqbal Mahmood
  23. Gunnor - Ramkhiladi Singh
  24. Swar - Abdullah Azam Khan
  25. Chamaravwa - Ahmed Khan
  26. Bilaspur - Amarjit Singh
  27. Rampur - Mohammad Azam Khan
  28. Milkh - Vijay Singh
  29. Dhanaura - Vivek Singh 
  30. Naugaon sadat - Samar Pal Singh
  31. Amorha - Mehboob Ali
  32. Hasanpur - Mukhiya Gurjar
  33. Saradhna - Atul Pradhan
  34. Hastinapur - Yogesh Verma
  35. Kithaur- Shahid Manzoor
  36. Meerut- Rafiq Ansari
  37. Meerut South - Mohammad Adil
  38. Sahibabad - Amar Pal
  39. Ghaziabad - Vishal Verma
  40. Dhaulana - Aslam Ali
  41. Garh Mukteshwar - Ravindra Chowdhury
  42. Noida - Sunil Chowdhury
  43. Dadri - Raj Kumar
  44. Secunderabad - Rahul Yadav
  45. Dibai - Harish Kumar
  46. Khurja- Banshi Singh
  47. AtrauliVirash Yadav
  48. Charra - Lakshmi dhanghar
  49. Kol - shaj Izhak
  50. Aligarh - Zafar Alam
  51. Hathras - Brij Mohan
  52. Math - Sanjay Lathar
  53. Mathura - Devendra Agrawal
  54. Etmadpur - Virendra Singh Chouhan
  55. Agra Cantt - Kunwar Chandra
  56. Agra South - Vinay Agrawal
  57. Agra North - Gyanendra
  58. Fatehabad - Rupali Dixit
  59. Bah - Madhusudhan Sharma
  60. Tundla - Rakesh Babu
  61. Jasrala - Sachin Yadav
  62. Firozabad - Saifurrehman
  63. Shikohabad - Mukesh Verma
  64. Kasganj - Manspal Singh
  65. Sirsaganj - Sarvesh Singh
  66. Amapur - Satyabhan Singh Shakya
  67. Aliganj - Rameshwar Singh Yadav
  68. Eta - Jugendra Singh Yadav
  69. Jalesar - Ranjit Suman
  70. Mainpur - Rajkumar alias Raju Yadav
  71. Bhogaon - Alok Shakya
  72. Kisni - Brijesh Katheria
  73. Bisaili - Ashutosh Maurya
  74. Sahaswan - Brajesh Yadav
  75. Bilsi - Chandra Prakash Maurya
  76. Sheikhupur - Himanshu Yadav
  77. Datganj - Arjun Singh
  78. Baheri- Ataurrahman
  79. Mirganj - Sultan Begh
  80. Bhojipura - Shahjeel Ansari
  81. Nawabganj - Bhagwat Sharan Gangwar
  82. Fareedpur - Vijat Pal Singh
  83. Bithri Chainpur - Agam Maurya
  84. Bareilly - Rajesh Kumar Agrawal
  85. Bareilly Cantt - Supriya Aron
  86. Amla -Radha Krishna Sharma
  87. Pilibhit - Dr. Shailendra Gangwar
  88. Barkheda - Hemraj Verma
  89. Puranpur - Aarti
  90. Katra - RajeshYadav
  91. Jalalabad - Neeraj Nalinish
  92. Tilhar - Roshan Lal Verma
  93. Puvaya - Pal Singh
  94. Shahajanpur - Tanveer Khan
  95. Dadraul - Rajesh Kumar Verma
  96. Palia - Prependra Pal Singh
  97. Nighasangh - R.S. Kushwaha
  98. Gola Gokarranath - Vinay Tiwari
  99. Srinagar - Ram Sharan
  100. Lakhimpur - Utkarsh Verma
  101. Shahjahanpur- Anoop Gupta
  102. Sitapur - Radhe Shyam Jaiswal
  103. Hargaon - RamHet Bharti
  104. Biswanwa - Afzal Kaushar
  105. Sevata -Mahendra Singh Zeen Babu
  106. Mahmudabad - Narendra Verma
  107. Shahabad- Asif Khan
  108. Hardoi -Anil Verma
  109. Gopamau - Rajeshwari
  110. Bilgram Mallawan - Brijesh Kumar Verma 'Tillu'
  111. Safipur - Sudhir Kumar Rawat
  112. Mohan - Dr. Aanchal S Verma
  113. Unnao Sadar -Dr. Abhinav Kumar
  114. Bhagwant Nagar - Ankit Singh Parihar
  115. Purva - Uday Raj Yadav
  116. Harchandpur - Rahul Lodhi
  117. Sareni - Devendra Pratap Singh
  118. Unchahar - Manoj Pandey
  119. Kaimganj - Sarvesh Ambedkar
  120. Amritpur - Dr. Jitendra Yadav
  121. Farrukhabad - Suman Maurya
  122. Bhojpur - Arshad Jamal
  123. Tirva - Anil Kumar Pal
  124. Kannauj - Anil Kumar
  125. Jaswantnagar - Shivpal Singh Yadav
  126. Bharthana - Raghvendra Kumar Singh
  127. Dibiyapur - Pradeep Yadav
  128. Auraiya - Jitendra Dohare
  129. Rasulabad - Kamlesh Chandra Diwakar
  130. Akbarpur Rania - RP Kushwaha
  131. Bhognipur - Narendra Pal Singh
  132. Bithur - Muninder Shukla
  133. Kalyanpur - Satish Kumar Nigam
  134. Sisimpur - Haji Irfan Solanki
  135. Arya Nagar - Amitabh Bajpayee
  136. Maharajpur - Fateh Bahadur Singh Gill
  137. Ghatampur - Bhagwati Sagar
  138. Madhogarh - Raghvendra Pratap Singh
  139. Kalpi - Shriram Pal
  140. Urai - Dayashankar Verma
  141. Babina - Yashpal Yadav
  142. Jhansi - Sitaram Kushwaha
  143. Mauranipur - Feranlal Ahirwar
  144. Rath - Chandravati
  145. Mahoba - Manoj Tiwari
  146. Charkhari - Ajendra Singh Rajput
  147. Tindwari - Brajesh Prajapati
  148. Naraini - Prasad
  149. Jahanabad - Madan Gopal
  150. Bindki - Rameshwar Dayal Gupta 
  151. Fatehpur - Chandra Prakash Lodhi
  152. Ayahshah - Vishwabhanr Prasad Nishad
  153. Hussainganj - Usha Maurya   
  154. Marhra - Amit Gaurav Titu
  155. Bisalpur - Divya Gangwar
  156. Laharpur - Anil Verma
  157. Misrikh (Safe) :- Manoj Rajvanshi son Rampal Rajvanshi
  158. Kasta (Safe) - Sunil Kumar Lala
  159. Sandi (Reserved) - Usha Verma
  160. Salon (Reserved) - Jagdish Prasad
  161. Jagdishpur (Reserved) - Rachna Kori
  162. Gauriganj - Rakesh Pratap Singh
  163. Amethi - Mahraji Prajapati
  164. Sultanpur - Anoop Sanda
  165. Sadar - Arun Verma
  166. Lambhua - Santosh Pandey
  167. Kadipur (Safe) - Bhagelu Ram
  168. Etawah - Sarvesh Shakya
  169. Kanpur(Reserved) - Rachna Singh
  170. Govind Nagar - Samrat Vikas
  171. Kidwai Nagar - Mamta Tiwari
  172. Hamirpur - Ram Prakash Prajapati
  173. Khaga (Safe) - Ramteerth Paramhans
  174. Kunda - Gulshan Yadav
  175. Patti - Ram Singh Patel
  176. Raniganj - Vinod Dubey
  177. Manjhanpur - Inderjit Saroj
  178. Soraon (Reserved) - Geeta Pasi
  179. Handia - Hakim Chandra Bind
  180. Meja - Sandeep Patel
  181. Karchana - Ujjwal Raman Singh
  182. Allahabad North - Sandeep Yadav
  183. Bara (Reserved) - Ajay Munna
  184. Koraon (Safe) - Ramdev Fearless
  185. Milkipur (Safe) - Awadhesh Prasad
  186. Ayodhya - Pawan Pandey
  187. Nanpara - Madhuri Verma
  188. Bahraich - Yasir Shah
  189. Payagpur - Mukesh Srivastava
  190. Gonda - Suraj Singh
  191. Katra Bazar - Baijnath Dubey
  192. Colonelganj - Yogesh Pratap Singh
  193.   

BJP Full Candidates for UP elections 2022

As for BJP a total of 172 candidates have been finalised for three of the seven-phased polls in the state. Theyn also released a third list of candidates on friday.The lists are as follows :-

  1. Gorakhpur - Yogi Adityanath (CM)

  2. Sirathu - Keshav Maurya

  3. Kairana - Mriganka Singh

  4. Thana Bhawan - Suresh Rana

  5. Shamli - Tajendra Singh

  6. Budhana- Umesh Malik

  7. Charthawal - Sapna Kashyap

  8. Purqazi - Pramod Utwal

  9. Muzaffar Nagar - Kapildev Agarwal

  10. Khatauli - Vikram Saini

  11. Meerapur - Prashant Gurjar

  12. Siwalkhas - Manendra Pal Singh

  13. Sardhana - Sangeet Som

  14. Hastinapur - Dinesh Khatik

  15. Kithore - Satyavir Tyagi

  16. Meerut Cantt - Amit Agarwal

  17. Meerut - Kamal Dutt

  18. Meerut South - Somendra Tomar

  19. Chhaprauli - Sahender Singh

  20. Baraut - K.P. Malik

  21. Baghpat - Yogesh Dhama

  22. Loni - Nandkishor Gurjar

  23. Muradnagar - Ajit Pal Tyagi

  24. Sahibabad - Sunil Sharma

  25. Ghaziabad - Atul Garg

  26. Modinagar - Manju Shivach

  27. Dholana - Dharmesh Tomar

  28. Hapur - Vijay Pal Aaditi

  29. Garhmukteshwar - Harendra Choudhary

  30. Noida - Pankaj Singh

  31. Dadri - Tejpal Singh

  32. Jewar - Dhirendra Singh

  33. Sikandrabad - Laxmiraj Singh

  34. Bulandshahr - Pradeep Chaudhary

  35. Syana - Devendra Singh Lodhi

  36. Anupshahr - Sanjay Sharma

  37. Debai - C.P. Singh

  38. Shikarpur - Anil Sharma

  39. Khurja - Meenakshi Singh

  40. Khair - Anoop Pradhan

  41. Barauli - Thakur Jayveer Singh

  42. Atrauli - Sandeep Singh

  43. Chharra - Ravendra Pal Singh

  44. Mant - Rajesh Chaudhary

  45. Koil - Anil Parashar

  46. Iglas - Rajkumar Sahyogi

  47. Chhata - Laxmi Narayan

  48. Goverdhan - Meghshyam Singh

  49. Mathura - Shrikant Sharma

  50. Baldev - Pooran Prakash Jatav

  51. Etmadpur - Dharampal Singh

  52. Agra Cantt - G.S. Dharmesh

  53. Agra South - Yogendra Upadhyay

  54. Agra North - Purushottam Khandelwal

  55. Agra Rural - Baby Rani Maurya

  56. Fatehpur Sikari - Chaudhary Babulal

  57. Kheragarh - Bhagwan Singh Kushwaha

  58. Fatehabad - Chotelal Verma

  59. Bah - Rani Pakshalika

  60. Behat - Naresh Saini 

  61. Nakur - Mukesh Chaudhary from

  62. Saharanpur Nagar - Rajiv Gumbad

  63. Saharanpur - Jagpal Singh

  64. Deoband - Brijesh Singh Rawat

  65. Rampur Maniharan - Devendra Nim

  66. Gangoh - Kirat Singh Gurjar

  67. Najibabad - Kunwar Bhartendu Singh 

  68. Nagina - Dr Yashwant

  69. Barhapur - Shushant Singh

  70. Dhampur - Ashok Kumar Rana

  71. Nehtaur -  Shri Om Kumar

  72. Bijnor - Suchi Mausam Choudhary

  73. Chandpur - Kamlesh Saini

  74. Kanth - Rajesh Kumar Chunnu

  75. Moradabad Rural - Krishna Kant Mishra

  76. Moradabad Nagar - Sri Ritesh Gupta from

  77. Kundarki - Kamal Prajapati

  78. Bilari - Parmeshwar Lal Saini

  79. Chandausi - Gulabo Devi

  80. Asmauli - Harendra Singh

  81. Sambhal - Rajesh Singhal 

  82. Chamroha - Mohan Kumar Lodhi

  83. Bilaspur - Baldev Singh Aulakh

  84. Rampur - Aakash Saxena

  85. Milak - Rajbala

  86. Dhanaura - Rajeev Tarara

  87. Naugaon - Devendra Nagpal

  88. Amroha - Ram Singh Saini

  89. Hasanpur - Mahendra Singh

  90. Gunnaur - Ajit Kumar 

  91. Bisauli - Kushagra Sagar

  92. Sahaswan - BK Bhardwaj

  93. Bilsi - Harish Shakya

  94. Badaun - Mahesh Gupta

  95. Shekhupur - Dharmendra Shakya

  96. Dataganj- Rajiv Singh 

  97. Mirganj - Dr. DC Verma

  98. Nawab Ganj - Dr. MP Arya Gangwar

  99. Faridpur - Dr. Shyam Bihari Lal

  100. Bithri Chainpur - Dr. Raghavendra Sharma from

  101. Bareilly - Dr. Arun Saxena

  102. Bareilly Cantt - Sanjeev Agarwal

  103. Aonla - Dharampal Singh

  104. Katra - Veer Vikram Singh

  105. Powayan - Chetram Pasi

  106. Shahjahanpur - Suresh Khanna

  107. Noorpur - C.P. Singh

  108.  Biswan - Nirmal Verma

  109.  Tiloi - Mayankeshwar Singh

  110.  Salon (SC) - Ashok Kori

  111.  Sareni - Dhirendra Bahadur Singh

  112.  Jagdishpur (SC) - Suresh Kumar Pasi

  113.  Kadipur (SC) - Rajesh Gautan 

  114. Bhognipur - Rajesh Sachan

  115.  Tindwari - Ramakesh Nishad

  116.  Rampur Khas - Nagesh Pratap Singh Sarkar'

  117.  Babaganj (SC) - Keshav Pasi

  118.  Kunda - Sindhuja Mishra

  119.  Patti - Rajendra Pratap Singh 'Moti'

  120.  Manjhanpur (SC) - Lal Bahadur

  121.  Phaphamau - Guru Prasad Maurya

  122.  Phulpur - Praveen Kumar Patel

  123.  Meja - Neelam Karwaria

  124.  Allahabad West - Siddharthnath Singh

  125.  Allahabad South - Nand Kumar Gupta 'Nandi'

  126.  Koraon (SC) - Aarti Kol

  127.  Kursi - Sakendra Pratap Verma

  128.  Ramnagar - Sharad Kumar Awasthi

  129.  Barabanki - Arvind Maurya

  130.  Zaidpur (SC) - Amrish Rawat

  131.  Dariyabad - Satish Chandra Sharma

  132.  Rudauli - Ramchandra Yadav

  133.  Haidergarh (SC) - Dinesh Rawat

  134.  Milkipur (SC) - Baba Gorakhnath

  135.  Bikapur - Amit Singh Chauhan

  136.  Ayodhya - Ved Prakash Gupta

  137.  Gosaiganj - Aarti Tiwari

  138.  Jalalpur - Subhash Rai

  139.  Balha (SC) - Saroj Sonkar

  140.  Matera - Arun Veer Singh

  141.  Mahsi - Sureshwar Singh

  142.  Bahraich - Anupama Jaiswal

  143.  Payagpur - Subhash Tripathi

  144.  Kaiserganj - Gaurav Verma

  145.  Bhinga - Padam -N Chaudhary

  146.  Shravasti - Ramferan Pandey

  147.  Tulsipur - Kailash Nath Shukla

  148.  Gasadi - Shailesh Kumar Singh 

  149. Utraula  - Ram Pratap 'Shashikant Verma'

  150.  Balrampur (SC) - Palturam

  151.  Mehnoun - Vinay Kumar Dwivedi

  152.  Gonda - Prateek Bhushan Singh

  153.  Katra Bazar - Bawan Singh

  154.  Karnailganj - Ajay Kumar Singh

  155.  Tarabganj - Prem Narayan Pandey

  156.  Mankapur (SC) - Ramapati Shastri

  157.  Gaura - Prabhat Kumar Verma

  158.  Kapilvastu (SC) - Shyamdhani Rahi

  159.  Bansi - Jai Pratap Singh

  160.  Etwa - Dr. Satish Chandra Dwivedi

  161.  Dumariaganj - Raghvendra Pratap Singh

  162.  Haraiya - Ajay Kumar Singh

  163.  Kaptanganj - Chandra Prakash Shukla

  164.  Basti Sadar - Dayaram Chaudhary

  165.  Mahadeva (SC) - Ravi Kumar Sonkar

  166.  Khalilabad - Ankur Raj Tiwari

  167.  Dhanghata (SC) - Ganesh Chandra Chauhan

  168.  Farenda - Bajrang Bahadur Singh

  169.  Paniyara - Gyanendra Singh

  170.  Campiarganj - Fateh Bahadur Singh

  171.  Pipraich - Mahendra Pal Singh

  172.  Sahjanwa - Pradeep Shukla

  173.  Khajni (SC) - Shriram Chauhan

  174.  Bansgaon (SC) - Vimlesh Paswan

  175.  Chillupar - Rajesh Tripathi

  176.  Fazilnagar - Surendra Kushwaha

  177.  Kushinagar - PN Pathak

  178.  Hata - Mohan Verma

  179.  Rudrapur - Jai Prakash Nishad

  180.  Deoria - Shalabh Mani Tripathi

  181.  Pathardeva - Surya Pratap Sahi

  182.  Rampur Factory - Surendra Chaurasia

  183.  Barhaj - Deepak Mishra 'Shaka'

  184.  Gopalpur - Satyendra Rai

  185.  Azamgarh - Akhilesh Mishra 'Guddu'

  186.  Nizamabad - Manoj Yadav

  187.  Didarganj - Dr. Krishna Murari Vishwakarma

  188.  Lalganj (SC) - Neelan Sonkar

  189.  Mohanagar (SC) - Manju Saroj

  190.  Belthara Road ( SC) - Chattu Ram

  191.  Rasra - Babban Rajbhar

  192.  Sikanderpur - Sandy Yadav

  193.  Phephna - Upendra Tiwari

  194.  Badlapur - Ramesh Chandra Mishra

  195.  Jaunpur - Girish Chandra Yadav

  196.  Jafrabad - Dr Harendra Prasad Singh

  197.  Kerakat (SC) - Dinesh Chaudhary

  198.  Zamania - Sunita Parikshit Singh

 

 

AAP party full UP Constituency wise Candidate list 2022

The Aam Aadmi Party (AAP) on Sunday released the list of its 150 candidates for the upcoming Uttar Pradesh assembly elections 2022.

Constituency name - Candidate name

  1. Agra Canntt - Prem Singh Jataw

  2. Agra North - Kapil Bjapai

  3. Agra Rural - Keshav Kumar Nigam

  4. Agra South - Ramjan Abbas

  5. Bah - Neeraj Karoria

  6. Fatehabad - Chandrapal Prahlad Singh Gurjar

  7. Aligarh - Monika Thapar

  8. Atrauli - Khem Singh

  9. Akbarpur - Mulchand Jaiswal

  10. Alapur - Nikesh Kanaujia

  11. Jalalpur - Rajendra Kumar Verma

  12. Tanda - Rakesh Verma

  13. Gauriganj - Shiv Prasad Kashyap

  14. Hasanpur - Amar Singh Khangi

  15. Dibiyapur - Ankita Singh Yadav

  16. Goshainganj - Alok Dwivedi

  17. Milkipur - Harshwardhan

  18. Rudauli - Manoj Kumar Mishra

  19. Gopalpur - Sunil Kr Yadav

  20. Baghpat - Navin Chaudhary

  21. Baraut - Dr. Sudhir Sharma

  22. Chhaprauli - Dr. Rajendra Khokar

  23. Sikanderpur - Pradeep Kumar

  24. Tindwari - Avdhesh Kumar Singh

  25. Kursi - Neeraj Kumar Rawat

  26. Ramnagar - Dharamveer Singh

  27. Barielly - Krishna Bharadwaj

  28. Bithari Chainpur - Pappu Sagar

  29. Faridpur - Janak Prasad

  30. Nawabganj - Sunita Ganagwar

  31. Harraiya - Suresh Kumar Singh

  32. Kakptanganj - Sanjay Kr Chaudhery

  33. Mahadewa - Ramsuresh (Kallu Bhai)

  34. Barhapur - Nirmal Mishra

  35. Bijnor - Vineet Sharma

  36. Najibabad - Sharvan Rajput 

  37. Bilsi - Devendra Singh Meena

  38. Dataganj - Dheerpal Kashyap

  39. Vishwanath Ganj - Pankaj Pal

  40. Allahabad North - Sanjeev Mishra

  41. Allahabad South - Dr. Altaf Ahmad

  42. Handia - Pawan Kumar Tiwari

  43. Bacchrawan - Dipankar

  44. Harchandpur - Vimal Kishor Shabra

  45. Salon - Radheshyam Pasi

  46. Chamraua - Julfikar Ali

  47. Rampur - Faisal Lala Khan

  48. Suar - Asif Mia

  49. Nakur - Ashish Tyagi

  50. Saharanpur - Yogesh Dahiya

  51. Chandausi - Sachin Kumar

  52. Gunnaur - Vijay Yadav

  53. Sambhal - Mh. Kashif Khan

  54. Dadraul - Rajeev Kumar Singh

  55. Jalalabad - Sant Ram Singh Chauhan

  56. Shahjahanpur - Rajeev Yadav

  57. Shamli - Bijendra Malik

  58. Thana Bhawan - Arvind Deshwal

  59. Shrawasti - Ratnesh Pandey

  60. Doomariyaganj - Imran Lateef

  61. Shohratgarh - Sharad Kumar Shrivastava

  62. Maholi - Dipti Verma

  63. Misrikh - Babu Ram Verma

  64. Sitapur - Anand Jaiswal

  65. Kadipur - Suresh Sharma

  66. Sultanpur - Dharmesh Mishra

  67. Pindra - Amar Singh Patel

  68. Rohaniya - Pallavi Verma

  69. Varanasi North - Ashish Jaiswal

  70. Varanasi South - Ajeet Singh

  71. Sekhpur- Riyasat Khan

  72. Bulandsahar - Vikas Sharma 

  73. Debai - Manoj Sharma

  74. Khurja - Jaidev Nirankari

  75. Shikapur - Ashutosh Nirmal

  76. Syana - Satveer Singh

  77. Sakaldiha - Chandrasekhar Tiwari

  78. Mughalsarai - Sajid Ansari

  79. Chitrakoot - Santoshi Lal Shukla

  80. Manikpur - Avinash Chandra Tripathi

  81. Pathardeva - Jiyaaul Haq urf Jamshed

  82. Bharthana - Satyanarayan Dhore

  83. Firozabad - Neetu singh Sishodiua

  84. Dadri - Sanjay Chechi

  85. Jewar - Punam Singh W/O Mukhesh Pradhan

  86. Noida - Pankaj Awana

  87. Loni - Sachin Kumar Sharma

  88. Modi Nagar - Harendra Sharma

  89. Muradnagar - Mahesh Tyagi 

  90. Sahibabad - Chhavi Yadav

  91. Jakhanian - Vijay Bahadur

  92. Jangipur - Kalicharan Singh Yadav

  93. Saidpur - Rakesh Kumar

  94. Katra Bazar - Vijay Prakash 

  95. Mehnaun - Rajesh Tiwari

  96. Chauri- Chaura - Akhilesh Kumar Gupta

  97. Pipraich - Dhirendra Pratap Jaiswal

  98. Sahajanwa - Vijay Anand Upadhyay

  99. Dholana - CM Chauhan

  100. Garhmukteshwar - Narendra Solanki

  101. Balamau - Ram Prasa Premi

  102. Bilgram-Mallanwan - Deepak Patel

  103. Hardoi - Sushil Kumar Pandey

  104. Sandila - Raghuvir Singh Yadav

  105. Shahabad - Dr. Kamal Shukla

  106. Badlapur - Rahul Sharma

  107. Shahganj - Vinod Kumar Prajapati

  108. Akbarpur- Raniya - Vishesh Yadav

  109. Bhognipur - Ashutosh Pandey

  110. Arya Nagar - Anuj Shukla

  111. Bithoor - Som Pal

  112. Govindnagar - Chintu Fauzi

  113. Kalyanpur - Arun Kr. Srivastav

  114. KidwaI Nagar - Vivek Dwivedi

  115. Maharajpur - Umesh Yadav

  116. Amanpur - Manoj Rajput

  117. Sirathu - Vishnu Kumar Jaishwal

  118. Mohammdi - Ravikant Tiwari

  119. Palia - Lalit Kumar Verma

  120. Hata - Monika Tiwari

  121. Lucknow Central - Nadeem Ashraf Jaisee

  122. Lucknow East - Alok Singh

  123. Lucknow North - Amit Srivastava

  124. Lucknow West - Rajiv Bakshi

  125. Mohanlalganj - Suraj Kumar

  126. Sarojni Nagar - Rohit Srivastav

  127. Maharajganj - Avdhesh Priyadarshi

  128. Paniyara - Dr. Avshesh Singh Saithwar

  129. Siswa - Ram Kumar Patel

  130. Charkhari - Prem Narayan Rajpoot

  131. Bhangaon - Santosh Kumar Srivastava

  132. Chhata - Prahlad Chaudhary

  133. Mant - Ram babu Kateliya

  134. Mirzapur Nagar - Suresh Singh

  135. Ghosi - Pankaj Kumar Bharti

  136. Madhuban - Kamlesh Dwivedi

  137. Meerut - Kapil Kumar Sharma

  138. Meerut Cantt. - Madan Singh Man

  139. Meerut South - Om Dutt Tyagi

  140. Bilari - Prakash Singh

  141. Kundarki - Jabir Hussain

  142. Moradabar Nagar - Arun Prakash Singh

  143. Moradabar Rural - Ishrat Ali

  144. Thakurdwara - Hazi Bhure

  145. Budhana - Devendra Singh Malik

  146. Meerapur - Joginder Wadhwa

  147. Purqazi - Dr. Anil Kumar

  148. Bisalpur - Dr. D.P Gangwar

  149. Pratapgarh - Dinesh Upadhay

  150. Raniganj - Anuraj Mishra

Bahujan Samaj Party's Constituency wise Candidate list for UP elections 2022

The Bahujan Samaj Party (BSP) on Saturday released the first list of 53 candidates for the upcoming assembly elections in Uttar Pradesh. The party announced the list of candidates for the 53 out of 58 assembly seats in western Uttar Pradesh. Here are all the names:- 

Phase - 1

UP Constituency Name  - BSP Candidates Name

  1. Kairana - Rajendra Singh Upadhyaya

  2. Shamli -Brijendra Malik

  3. Budhana - Haji Mohammed Anish

  4. Charthawal - Salman Saeed

  5. Purkaji SC - Surendra Pal Singh

  6. Muzaffarnagar -Pushpakr red

  7. Khatauli - Majid Siddiqui

  8. Mirapur - Mohammed Shalim

  9. Siwalkhas - Mukarram Ali alias young Khan

  10. Sardhana - Sanjeev Kumar Dhama

  11. Hastinapur SC - Sanjeev Kumar Jatav

  12. Kitur - Kushal Pal Mavi

  13. Meerut Cantt - Amit Sharma

  14. Meerut South - Kunwar Dilshad Ali

  15. Cpruli - Mohammad Shahin Chowdhury

  16. Baraut - Ankit Sharma

  17. Loni - Haji Akil Chaudhry

  18. Muradnagar - Haji Job Idrishi

  19. Ghaziabad - Suresh Bansal

  20. Modinagar - Poonam Garg

  21. Noida - Kriparam Verma

  22. Dadri - Manvir Singh Bhati

  23. Jewar - Narendra Bhati Dada

  24. Dulana- Wasid Prime

  25. Hapur - Manish Kumar Singh

  26. Garhmukteshwar - Mohammad Arif

  27. Secunderabad- Chaudhary Manveer Singh

  28. Sayana - Sunil Bhardwaj

  29. Anupshahr - Rameshwar Singh Lodhi

  30. Debai - Karan Pal Singh alias KP Singh

  31. Shikarpur - Mohammad Rafiq alias Fadda

  32. Khurja - Vinod Kumar Jatav

  33. Khair - Prempal Singh Jatav

  34. Barauli- Narendra Sharma

  35. Atrauli- Omvir Singh

  36. Charra- Tilak Raj Yadav

  37. Kol - Mohammad Bilal

  38. Aligarh - Razia Khan

  39. Iglas - Sushil Kumar Jatav

  40. Chatta - Sonpal SinghSun

  41. Mant - ShyamSingh

  42. Govardhan - Raj Kumar Rawat

  43. Mathura - Jagjit Chaudhary

  44. Baldev- Ashok Kumar Suman

  45. Etmadpur - Sarvesh Baghel

  46. Agra Cantt - Bhartendu Arun

  47. Agra Southern- Ravi Bhardwaj

  48. Agra North - Murari Lal Goyal

  49. Agra Dehat - Kiran Prabha Case

  50. Fatehpur Sikri- Mukesh Kumar Rajput

  51. Kharagarh - Gangadhar Singh Kushwaha

  52. Fatehabad - Shailendra Pratap Singh alias Shailu

  53. Bah - Nitin Verma

   Phase - 2


  1. Behat – Rais Malik 

  2. Nakud –Sahil Khan

  3. Saharanpur Nagar – Shri Manish Arora

  4. Saharanpur – Ajab Singh

  5. Deoband – Chaudhary Rajendra Singh

  6. Rampur Maniharan-Ravindra Kumar

  7. Gangoh-Masood

  8. NajibaBaad-Shahnawaz Alam

  9. Nagina - Brijpal Singh

  10. Badhapur - Mohammad Ghazi

  11. Dhampur - Kamal Ahmed

  12. Nahtaur - Priya Singh

  13. Bijnor - Ruchi Vira

  14. Chandpur - Dr. Shakil Hashmi

  15. Nurpur - Haji Jiauddin Ansari

  16.  Kant - Offak Ali Khan

  17. Thakur Dwara - Mujahid Aliby 

  18. Moradabad Rural - Aqeel Chaudhry

  19. Moradabad city - Hussain Saifi

  20. Kunderki - Haji Chand Babu Malik

  21. Bilari - Anil Kumar Choudhary

  22. Chandausi - Mr. Ranvijay Singh

  23. Asmaul - Rafatullah aka leader

  24. Sambhal - Shakeel Ahmed

  25. Gnnaur - Firoz

  26. Swar - Shankar Lal

  27. Chamarvaiya - Abdul Mustafa 

  28. Bilaspur - Ramavatar Kashyap

  29. Rampur- Sadaqat Hussain 

  30. Milak - Surendra Singh

  31. Dhanaura- Harpal Singh

  32. Naugaon - Shadab Tata

  33. Amroha - Naved Ayaz

  34. Hasanpur - Firram Singh

  35. Bisoli - Jaipal Singh

  36. Sahaswan - Wittan Mursat

  37. Billi – Mamta Shakya

  38. Badayu - Rajesh Singh

  39. Shekhupur - Muslim Khan

  40. Dataganj - Rachit Gupta

  41. Baheri - Aseram Gangwar

  42. Mirganj - Bhanu Pratap Singh

  43. Bhojipura - Yogesh Patel.

  44. Bithri- Chainpur Ashish Patel

  45. Bareilly Cantt - Anil Kumar Balmiki

  46. Amla - Laxman Prasad

  47. Katra - Rajesh Kashyap

  48. Jalalabad - Anirudh Singh Yadav

  49. Tilhar - Faizan Ali Puwayan

  50. Puvaya - Uday Veer Singh Jatav

  51. Shahjahanpur - Sarvesh Chandra Dhandhu Mishra

 

 

AIMIM list of candidates for UP elections 2022

  1. Loni - Dr Mahtab

  2. Garh Mukteshwar- Furqan Chaudhary

  3. Dhaulana - Haji Arif

  4. Siwal Khas - Rafat Khan

  5. Saradhna - Zeeshan Alam

  6. Kithore - Tasleem Ahmad

  7. Behat - Amjad Ali

  8. Bareilly - Shaheen Raza Khan

  9. Saharanpur dehat - Margoob Hasan

  10. Sahibabad - Pandit Manmohan Jha

  11. Muzaffarnagar sadar - Intaezaar Ansari

  12. Charthawal - Tahir Ansari

  13. Bhojpur - Talib Siddiqui

  14. Jhansi Sadar - Sadiq Ali

  15. Rudauli - Sher Afghan

  16. Bithri Chainpur - Taufeeq Pardhan

  17. Uthraula - Dr Abdul

  18. Budhana - Bhim Singh Baliyan 

  19. Kursi - Hazi Engg. Kumail Ashraf Khan

  20. Nanpara - Maulana Laeeque

 

The first phase of polling will be held on February 10 and the second phase will be held on February 14. Similarly, in the third phase on February 20, in the fourth phase on February 23, in the fifth phase on February 27. The sixth phase on March 3, and finally the seventh and final phase on March 7.
 

 

Related Videos

यह भी पढ़ें

This website uses cookie or similar technologies, to enhance your browsing experience and provide personalised recommendations. By continuing to use our website, you agree to our Privacy Policy and Cookie Policy.Accept